Остаряла ВиК мрежа и липса на персонал затрудняват работата на ВиК-Видин
„ВиК мрежата във Видинска област е в изключително амортизирано състояние, а дружеството работи при сериозен недостиг на ресурси и персонал.“ Това заяви управителят на „ВиК“–Видин инж. Илко Илиев от трибуната на Общинския съвет, отговаряйки на постъпилите въпроси от съветниците. По думите му всеки ден се докладват над 20 нови аварии, а екипите успяват да отстранят едва 15–16 от тях.
По думите на инж. Илко Илиев, управител на ВиК–Видин, всеки ден постъпват около двадесет нови сигнала за аварии. С наличната техника и персонал дружеството успява да отстрани около петнадесет от тях, а останалите неизбежно се отлагат.
„Мога да твърдя, че сме създали добра организация за докладване, оторизиране и отстраняване на авариите, която се опитваме да оптимизираме постоянно. През летните месеци не се справяме с наличните средства, с които разполагаме, основно персонал и механизация. През лятото авариите са толкова много, че ние не успяваме да ги отстраняваме в приемливи срокове. Това е така. Ще ви дам конкретни цифри. Всеки ден се докладват над двадесет броя нови аварии. С нашите ресурси, персонал и техника, сме в състояние да отстраним 15-16 от тях, 4-5 ги отлагаме. На следващия ден се появяват още двадесет, които ние пак трябва да отложим 4-5 и се получава, че някои аварии текат с дни и седмици.“ разясни – инж. Илко Илиев – управител на „ВиК“-Видин.
Приоритетно се работи по аварии, които прекъсват водоподаването на цели населени места или квартали, както и по течове, които заливат пътища и частни имоти. Отстраняването на по-малките аварии обаче се налага да бъде отлагано със седмици. Сред основните проблеми за дружеството остава остарялата инфраструктура на местно ниво. ВиК мрежите и съоръженията са изградени между 60-те и 90-те години на миналия век и в момента масово излизат от експлоатационен срок. „Всички системи се амортизират едновременно, което неминуемо води до увеличаване на броя на авариите“ – посочва инж. Илиев.
Друг сериозен проблем е недостигът на кадри и ниското заплащане. Около 80% от персонала получава възнаграждение, близко до минималната работна заплата, а при някои ръководни позиции заплатите са под две хиляди лева. Ограничените финансови ресурси допълнително затрудняват работата на дружеството.
Според инженер Илко Илиев трайното решение на проблема с водната криза е реконструкцията на мрежи и съоръжения. По думите му: „Проблемите на територията на общината не са свързани с намалени дебити или пресъхване на водоизточници, а с лошото техническо състояние на мрежите и съоръженията. В това отношение Дунавци, Градец, Буковец и Бела Рада са в най-тежко положение, с над 90 аварии годишно.“

