Над 92% приключили в тримесечния срок дела отчете Окръжен съд – Видин за 2025 година
Видинският окръжен съд отчете увеличение на брой на постъпилите дела и над 92 процента приключили в тримесечния срок дела през изминалата 2025 година. „Съдът и съдилищата от Видинския съдебен район демонстрират стабилност, ефективност и висок професионализъм въпреки кадровите затруднения и нарастващата натовареност” – заяви в интервю за Телевизия Видин председателят на Окръжния съд Илия Илиев.
През 2025 година в Окръжен съд – Видин са образувани общо 1084 дела. За сравнение през предходния отчетен период техният брой е бил 1056.
Над 90 процента от делата приключват с акт по същество, което показва висока ефективност. В същото време се наблюдава и намаляване на висящите дела спрямо предходната година, което е резултат от добра организация на работата. Съдът работи при намален състав от съдии и нарастваща натовареност, особено при наказателните дела. Въпреки това се постига увеличение на приключените дела и се запазва високо качество на правораздаването. През отчетния период щатната численост на Окръжен съд – Видин е била 9 съдии и 1 младши съдия.
В доклада на Окръжния съд се открояват няколко дела със значим обществен и медиен интерес.
През отчетния период в Окръжен съд – Видин са постъпили 78 искания за специални разузнавателни средства, като 77 са уважени , а едно е отказано. За сравнение през 2024 година броят на исканията за използването им надхвърля 130 .
Съдия Илиев обобщи и дейността на районните съдилища във Видин, Кула и Белоградчик. Какво показват данните – ще ви разкажем в следващите ни новинарски емисии.

