Как удължителният бюджет влияе върху планирането на инвестициите и разходите в Община Видин
Община Видин запазва финансова стабилност и разполага с резерви в общинския бюджет, които ѝ позволяват да посрещне предизвикателствата през 2026 година. Това заяви заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие Мартин Дончев. Той коментира удължителния бюджет и обясни как той влияе върху планирането на общинските разходи, включително капиталовите проекти и текущите дейности на администрацията.
През март Народното събрание прие на второ четене промените в т. нар. удължителен закон за държавния бюджет. Законът цели да осигури по-голяма предвидимост за финансовото планиране и управлението на публичните средства, като удължава действието на бюджета и дава възможност на институциите да планират разходите си по-ефективно.
За общините, включително Община Видин, удължителният бюджет означава повече яснота относно средствата, които се очакват от държавата, както и възможност да планират капиталовите си разходи и текущите си дейности.
Освен очакваните средства по Плана за възстановяване и устойчивост, Община Видин разполага и със собствени резерви, които ѝ позволяват временно финансиране на проектите.
Заместник-кметът отбеляза, че при изпълнението на договорите времевият фактор често не се спазва строго от строителите и изпълнителите.
Към момента се изпълняват редица мащабни проекти, сред които „Подобряване на устойчивата градска мобилност на Община Видин“. В рамките на този проект ще бъде обновена транспортната и уличната инфраструктура в няколко квартала на града, включително рехабилитация на улици и тротоари, както и въвеждане на общински електрически автобуси.
Големите проекти за асфалтиране на улици и ремонти на тротоари вече имат сключени договори, но покачването на цената на петрола повишава и цената на асфалта, което може да наложи анекси към съществуващите договори, коментира още заместник-кметът.
Община Видин заделя средства и за подпомагане на дейността на „ВиК“ дружеството, като за ремонт на водоснабдителната система са предвидени над 500 хиляди лева.
Все още остава под въпрос асфалтирането на улици в съставните села на общината – практика, въведена през последните години.
В заключение Мартин Дончев увери, че няма риск за изплащането на възнагражденията на работещите в публичния сектор, които зависят от общинския бюджет.

