НАП: Проверете за задължения, ако ви предстои продажба на имущество
Преди продажба на недвижими имоти или моторни превозни средства е препоръчително продавачите да правят проверка дали имат задължения към приходната агенция преди сделка при нотариус, за да избегнат забавяне и последващи неудобства при изповядването й.
Справката, както и плащането при наличие на задължения се извършат бързо и лесно чрез електронната услуга на приходната агенция „Справка за задълженията с възможност за извършване на плащания“, достъпна с персонален идентификационен код или квалифициран електронен подпис, както и в офис на агенцията.
При наличието на неплатени публични задължения по време на сделката, тя няма да може да се осъществи до тяхното погасяване. Причината е влязла в сила през май миналата година промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с която нотариусите, съдиите по вписванията, както и съответните длъжностни лица, са задължени да извършат проверка в приходната агенция за задължения на продавачи на недвижими имоти или моторни превозни средства, на лица, ипотекирали имущество или залогодатели. Ако установят такива задължения те не могат да изповядат сделката, преди плащането на дълга. В случай, че поради финансови затруднения задълженията не могат да се погасят предварително, има възможност те да се заплатят от купувача с продажната цена – посочват от приходната агенция.
Данните показват, че за по-малко от година нотариусите, съдиите по вписванията и длъжностни лица са направили над 1 600 000 справки в агенцията за непогасени задължения. При повече от 286 000 от проверените лица са установени задължения към момента на справката, което е близо 17,5% от случаите. Погасените от тях задължения, събирани от приходната агенция, са над 260 милиона лева. За допълнителна сигурност, че насрочените сделки няма да се отменят, забавят или пренасрочват, приходната агенция ежемесечно информира за наличието на непогасени публични задължения на гражданите и фирмите, които са декларирали свои електронен адрес или телефон за връзка. Тази контактна информация може да се заявява и коригира онлайн чрез електронната услуга „Управление на контактна информация“, достъпна с персонален идентификационен код или електронен подпис. Друга възможност да се обяви електронен адрес или телефон за връзка е в офис на приходната агенция.