|Синаговци отбелязва 100 години от основаването на Народно читалище „Наука – 1925“
Народно читалище „Наука“ в село Синаговци предстои да отбележи своя 100-годишен юбилей. По повод вековната история на културната институция, в селото е подготвена богата празнична програма с концерти, работилница за деца и изложби. Официалното честване на юбилея ще се проведе тази събота и ще събере жители и гости, които да се потопят в духа на културните традиции и постижения на читалището през годините.
На 4 октомври Народно читалище „Наука“ в село Синаговци ще отбележи своя 100-годишен юбилей. Основано през 1925 година, читалището е съхранило и развивало културния живот на селото, превръщайки се в средище на образование, изкуства и местни традиции. По повод вековната история на институцията е подготвена богата празнична програма, включваща изпълнения на местни и гостуващи състави, работилници за деца, изложби и други събития.
Част от програмата по повод юбилея на читалището е представянето на етнографската изложба „Местните съкровища на село Синаговци“. Експозицията включва богат снимков материал, както и старинни предмети, използвани от местните жители преди десетилетия. Сред тях са автентични носии, битови предмети и инструменти, които разказват за ежедневието и традициите на хората от селото.
Жителите на Синаговци определят читалището като духовна светиня – място, което през годините е обединявало поколения и е съхранявало паметта, традициите и културната идентичност на селото.
Народно читалище „Наука“ е основано през 1925 година, когато в първите години се е помещавало в местни частни къщи, а по-късно – в търговската сграда на центъра на селото. През 1954 година културната институция започва да се помещава в сградата, в която се намира и до днес. Кметът Иван Иванов, който е и председател на читалището благодари на всички хора, които са помогнали в организацията за юбилея. Сред тях са Малин Трифонов, Даниела Георгиева, Камелия Иванова, Ирена Георгиева и много други. Благодари и на общинското ръководство, което е помогнало за днешния облик на сградата.
Селото може да се похвали и с още една нова придобивка – сцена, на която ще се проведат проявите по повод сто годишния юбилей. Организаторите отправят покана към всички желаещи да станат част от празничните прояви и да споделят радостта от 100-годишния юбилей на Народно читалище „Наука“.

