Окръжен съд-Видин с инициативи по повод Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества
На 26 юни, когато отбелязваме Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества, Окръжен съд – Видин проведе две последователни инициативи – Ден на отворените врати и заключително събитие по Образователната програма „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ на ВСС и МОН. В рамките на Деня на отворените врати председателят на Окръжен съд – Видин, съдия Илия Илиев, проведе дискусия с ученици и преподаватели от ППМГ „Екзарх Антим I“ на тема „Употреба на наркотични вещества и наркотична зависимост. Престъпления, извършени от наркозависими лица, и наказанията за тях“.
Всяка година се определя тема, по която се провежда световна кампания, насочена към повишаване на обществената ангажираност и към засилване на усилията за противодействие на разпространението, употребата и злоупотребата с наркотични вещества, както и на незаконния им трафик. Кампанията цели да насочи вниманието на обществото към рисковете, свързани с наркотиците, и да насърчи превенцията, информираността и отговорното поведение, особено сред младите хора.
Председателят на Окръжен съд – Видин, съдия Илия Илиев, запозна учениците и с наказателната отговорност, която носят лицата при разпространение, както и при „държане“ (придобиване и съхранение) на наркотични вещества. Той разясни основните състави на престъпленията, свързани с наркотиците, както и предвидените в закона наказания за подобни деяния.
След срещата в рамките на Деня на отворените врати се проведе и заключителното събитие по Образователната програма. В неговите рамки бяха наградени учениците от IX „б“ клас на ППМГ „Екзарх Антим I“, както и техният класен ръководител Светлина Вълчева, за участието им в симулативен съдебен процес по предварително зададен казус. Симулативният процес бе реализиран през декември 2025 г.

