Новини

Подписаха тристранни договори за еднократна финансова помощ и 3-годишен ангажимент за работа в МБАЛ „Света Петка“

Община Видин продължава последователната си политика за подкрепа на здравеопазването и привличането на медицински кадри. В тази връзка кметът д-р Цветан Ценков и директорът на МБАЛ „Св. Петка“ д-р Ивета Найденова подписаха тристранни договори за предоставяне на еднократна финансова помощ на лекар и медицински специалист, които ще работят в областната болница.

д-р Памела Петкова е зачислена за специализация по гастроентерология в Отделението по вътрешни болести – гастроентерология, а Ивелин Иванов работи като кинезитерапевт в Отделението по физиотерапия. Двамата вече са част от екипа на лечебното заведение.

Д-р Ивета Найденова коментира, че голяма част от лекарите в лечебното заведение са в предпенсионна възраст и в близките години им предстои да се пенсионират, което налага навременното привличане на нови кадри.

С подписването на тристранните договори д-р Петкова и Ивелин Иванов поемат ангажимент да продължат работата си в МБАЛ „Св. Петка“ за срок не по-кратък от три години.

Кметът на Видин д-р Цветан Ценков съобщи още, че е провел среща с министъра на здравеопазването д-р Катя Ивкова. По време на разговора са обсъдени възможностите за стартиране на пилотен за страната проект за партньорство между МБАЛ „Св. Петка“ – Видин и Медицинския университет в София. Разгледана е и темата за необходимостта от по-адекватно финансиране на здравеопазването в област Видин от страна на НЗОК.

За 2026 година Община Видин е предвидила общ финансов ресурс в размер на 12 250 евро за изплащане на еднократни финансови стимули на медицински специалисти. Програмата обхваща не само лекари-специализанти, но и медицински сестри, акушерки, клинични и рентгенови лаборанти, рехабилитатори и други специалисти по здравни грижи. Освен финансовата подкрепа общината предоставя и възможност за безвъзмездно ползване на общински жилища на медицински специалисти, които се установяват във Видин и идват от други населени места. Инициативата е част от дългосрочната политика на Община Видин за укрепване на местната здравна система, създаване на устойчиви условия за професионално развитие и осигуряване на необходимите кадри за областната болница.