Римски пролетен празник „Флоралия“ в Дреновец
В село Дреновец се проведе римският пролетен празник „Флоралия“, посветен на богинята Флора. Чрез историческа възстановка участниците върнаха присъстващите назад във времето – в епохата на Древен Рим, когато край днешното село е съществувало римско селище.
За четвърта поредна година в Дреновец беше спазена традицията за провеждане на възстановка на римския пролетен празник, посветен на богинята Флора – древноримската богиня на цветята, пролетта и плодородието, почитана като покровителка на новия живот и обновлението на природата.
Организатори на фестивала „Флоралия“ са Община Ружинци, Кметство Дреновец, Паметохранителница Дреновец и Сдружение „Авитохол“. В програмата участваха представители на Сдружение „Багачин“, както и участници от България и Румъния.
В миналото пролетният празник, посветен на богинята Флора, също е носел името „Флоралия“ и е бил един от най-цветните и оживени фестивали в римския религиозен календар. Началото му е поставено през III век пр.н.е., а целта била да се умилостиви богинята и да се осигури плодородие за земята, посевите и градините.
По време на празника бяха представени възстановка на римска религиозна церемония, римски танци, гладиаторски демонстрации и римски пазар.
Събитието се реализира по проект „Съхраняване и популяризиране на местните обичаи и традиции на територията на Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Западна Стара планина – Копрен – Миджур – Чипровци – Чупрене – Георги Дамяново и Ружинци“.

